Sāpes kājās. Bīstamais aizsprosts artērijās

0

Diez vai kāds vīrs spēka gados iedomājas sevi vecumdienās ar sāpošām kājām – klibojam, ik pēc maza gabaliņa apstājoties un pētot skatlogus. Taču realitāte ir skarba, un lielākajā daļā gadījumu šāds liktenis piemeklē gadiem ilgus kaislīgus smēķētājus.

”Kad pacients sūdzas, ka viņam esot slikti ar kājām, es saku: Nē, jums ir labi ar kājām. Slikti ir bez kājām. Pēdējo desmit gadu laikā ar aterosklerozi sirgst arvien jaunāki cilvēki. Jo agrīnāk tā rodas, jo slimība ir agresīvāka un grūtāk ārstējama,” novērojis asinsvadu ķirurgs Dainis Krieviņš.

Aizsērējušas artērijas ir biežākais iemesls, kādēļ staigājot sāp kājas. Pēc 60 gadu vecuma no tā cieš apmēram 10–15 % ļaužu, galvenokārt stiprā dzimuma pārstāvji.

KĀPĒC AIZSĒRĒ ASINSVADI?

Artērijas ir galvenie asinsvadi, kas no sirds asinis ar skābekli un barības vielām piegādā visam ķermenim. Ja tajās veidojas sabiezējumi – aterosklerotiskas plātnītes, tās nosprostojas, asins plūsma samazinās un ķermeņa audi cieš no skābekļa bada.

Aterosklerozi – asinsvadu pakāpenisku aizaugšanu – veicina holesterīna (it īpaši zema blīvuma) liels daudzums asinīs, nelabvēlīga iedzimtība, mazkustība, liekais svars un paaugstināts asinsspiediens.

Liela loma tās izcelsmē ir nikotīnam. Tabaka sašaurina asinsvadus, kā arī bojā to iekšējo slānīti, veicinot nepareizu vielu ieplūdi šūnās un telpā starp tām.

Protams, pīpmanis, kurš nespēj vai negrib atmest kūpināšanu, var sevi mierināt, ka visi smēķētāji ar šo kaiti nesasirgst. Tomēr – jo aizrautīgāk dūmots, jo lielāka iespēja saslimt.

Asinsvadu slēgšanos un sāpes kājās var izraisīt vēl citas slimības, piemēram, to iekaisums, kā arī Reino sindroms, kas atšķirībā no aterosklerozes biežāk sastopams jauniem cilvēkiem.

Salīdzinot ar sirds, nieru un smadzeņu asinsvadiem, kāju artērijām ir daudz rezervju. Kādai noslēdzoties, mēdz veidoties jauni sīki asinsvadi jeb kolaterāles, kas nodrošina pietiekamu asins plūsmu. Ja tas nenotiek, rodas sūdzības.

Slimība bojā lielās kāju artērijas, taču cukura diabēta pacientiem cieš arī apakšstilbu un pēdu sīkie asinsvadi.

KĀJAS JĀSARGĀ

Bojāto artēriju izraisītie simptomi attīstās pakāpeniski un atkarīgi no slimības smaguma pakāpes.

Ja staigājot rodas sāpes ikru muskulatūrā, tas liecina par skābekļa trūkumu. Paejot kaut nelielu gabaliņu, vīrietis ir spiests apstāties, lai atpūstos. Tad smeldze mazinās, jo muskuļiem nepieciešams mazāk skābekļa. To dēvē par mijklibošanu.

Sāpes var rasties arī miera stāvoklī. Bieži vien tās vispirms izpaužas naktīs, kad smadzenes nav aizņemtas ar citām domām, kas novērš uzmanību no veselības problēmām.

Parasti ateroskleroze attīstās abās kājās, taču vienā var būt izteiktāka nekā otrā. Slimā mēdz kļūt bālāka un tievāka, zust apmatojums. Var salt pēdas, tādēļ pat vasarā rodas vēlme uzvilkt siltas zeķes. Parasti pašsajūta uzlabojas, nolaižot slimo kāju uz leju.

Slimībai progresējot, nepietiekamās asinsapgādes dēļ berzes un traumu vietās uz pirkstiem un starp tiem var parādīties čūlas. Ja tās ir sausas, vīrieši par sāpēm parasti nesūdzas, taču jārēķinās, ka tās pašas no sevis nesadzīs. Ja caur bojāto ādu audos iekļūs infekcija, attīstīsies gangrēna, jo pietrūkst asinsķermenīšu, kas cīnās ar mikrobiem, tādēļ audi iet bojā.

Tādēļ pēdas ir rūpīgi jākopj un jāsargā no traumēšanas.

Ateroskleroze ietekmē visus asinsvadus, taču dažus vairāk nekā citus. Kāpēc daudziem tā izpaužas tieši kājās, nav noskaidrots, taču novērots, ka tad nereti problēmas ir arī sirdī un smadzenēs. Samazinoties skābekļa piegādei galvas asinsvadiem, var vājināties domāšanas un spriešanas spējas.

KAD JĀGLĀBJ STEIDZAMI

Ja artērija ir slēgusies pēkšņi, piemēram, to nosprostojis trombs, jāsauc ātrā palīdzība. Tad kājā rodas asas sāpes, tā paliek bāla, auksta, nejutīga. Lai glābtu kāju, jārīkojas nekavējoties. Vislabāk palīdzēt iespējams pirmo 6–8 stundu laikā. Pēc diennakts vai divām, kad receklis pieaudzis artērijas sieniņai, neko saglābt vairs nevar.

VAIRS NEVIENU CIGARETI!

”Kamēr par tabakas kaitīgo ietekmi brīdina uzraksts autobusā vai ģimenes ārsts, vīrietis to ne vienmēr uztver pietiekami nopietni. Bet, kad draud kājas zaudēšana, lielāko daļu pacientu izdodas pierunāt atteikties no nelāgā ieraduma,” atzīst Dainis Krieviņš. ”Lai radītu motivāciju atmest smēķēšanu, dažkārt palātā kā uzskatāmu piemēru citiem ievietojam kādu slimnieku, kas no rīta pirms zobu mazgāšanas noliek pie izlietnes savu kājas protēzi.

Ja pacients neatsakās no pīpēšanas, nav vērts tērēt nodokļu maksātāju naudu viņa ārstēšanai. Katra izsmēķētā cigarete sašaurina sīkos perifēros asinsvadus uz 12 stundām un kavē jaunu apvedceļu veidošanos. “Manuprāt, vajadzētu pieņemt noteikumus, kādi pastāv vairākās valstīs. Ja atklājas, ka slimnieks trīs mēnešus pirms operācijas vilcis dūmu, dakteri var atteikties viņu operēt,” domā Dainis Krieviņš.

Nevar gaidīt, ka aterosklerozes bojāts asinsvads, atmetot smēķēšanu, atjaunosies pilnībā, taču tiks aizkavēta slimības attīstība, veicināta jaunu sīko asinsvadu veidošanās un vīrietis jutīsies labāk.

STAIGĀT, STAIGĀT UN STAIGĀT!

Ikvienam neatkarīgi no slimības stadijas jāievēro artērijām tīkams dzīvesveids. Sākumā vislabākās zāles ir fiziska aktivitāte. Kaut arī kājas sāp, katru dienu jānoiet apmēram trīs kilometri. Vajadzētu staigāt vismaz trīsreiz nedēļā pa pusotrai stundai. Jo attīstītāki muskuļi, jo labāki nosacījumi, lai veidotos jauni sīkie asinsvadi. Taču, ja kustoties jūtamas sāpes sirdī, slodze nav vēlama un jākonsultējas ar kardiologu.

”Diemžēl arī daudzi mani kolēģi pat uz otro stāvu brauc ar liftu. Ir vairāk jāiet kājām!” uzskata Dainis Krieviņš. ”Jau kopš jaunības nepieciešamas dažādas sportiskas aktivitātes. Vecākiem ļaudīm īpaši piemērota nūjošana. Vai arī jāiegādājas suns, kuru vismaz divreiz dienā nāksies izvest pastaigā.”

Lai sašaurinātajās artēriju vietās, sabiezinoties asinīm, neveidotos trombi, daļai slimnieku pēc ārsta ieteikuma jālieto medikamenti asinsrites uzlabošanai. Asins šķidrināšanai jāuzņem pietiekami daudz ūdens, it īpaši karstā laikā. Trombu veidošanos bojātajos asinsvados mazina tā sauktais sirds aspirīns.

Svarīgi uzturā nelietot daudz dzīvnieku izcelsmes tauku, kas paaugstina holesterīna līmeni asinīs.

ASINSVADU REMONTS

Rodoties sāpēm kājās, nevajadzētu vilcināties apmeklēt ģimenes ārstu un, ja dakteris to nedara, lūgt pataustīt pulsu kāju artērijās. Ja to neizdodas konstatēt, būtu jāpārbauda asinsspiediens kājās un ar iegūtajiem rezultātiem jādodas pie asinsvadu ķirurga, kurš lems par tālāko izmeklēšanu un ārstēšanu.

Latvijā katru gadu artēriju problēmu izraisītas gangrēnas dēļ kāju nākas amputēt gandrīz 1000 cilvēkiem. Galvenokārt vīriešiem un lielākoties tādēļ, ka viņi nav laikus vērsušies pie asinsvadu ķirurga un paši to veicinājuši ar neveselīgu dzīvesveidu.

Veidojoties gangrēnai, kas bojā ķermeņa audus un saindē organismu, nereti saremontēt artērijas vairs nav iespējams, tādēļ nākas zaudēt kāju līdz pat augšstilbam.

FAKTI

  • Vīrieši ar kāju artēriju sašaurināšanos sirgst vismaz trīsreiz biežāk nekā sievietes.
  • 20–50 procenti slimnieku ar kājas galvenās artērijas slēgumu jūtas labi.
  • Cukura diabēta pacientiem mijklibošanu novēro divas reizes, bet smēķētājiem – četras reizes biežāk nekā pārējiem sirdzējiem.
  • 40–60 procentiem kājas artēriju slimnieku ir bojāti arī sirds vai galvas asinsvadi.
  • 0–50 procenti cilvēku mijklibošanas gadījumā nekonsultējas ar ārstu.
  • Katru gadu šīs kaites dēļ 120–500 miljoni ļaužu pasaulē zaudē kāju.
    (Informācija no starptautiskajām perifēro artēriju slimības ārstēšanas vadlīnijām, 2007)