Vācijas un Itālijas vienošanās par migrantu atpakaļsūtīšanu vēl nav noslēgta

0

Itālijas iekšlietu ministrs Mateo Salvīni piektdien Romā ticies ar Vācijas amatpersonām, taču vienošanās par nelegālo imigrantu atpakaļsūtīšanu vēl netika parakstīta.

Vācijas iekšlietu ministrs Horsts Zēhofers ceturtdien ziņoja, ka vienošanās esot panākta un tai trūkst tikai viņa un Salvīni parakstu.

Salvīni Vīnē, kur notiek migrācijai veltīta Eiropas Savienības (ES) konference, apsprieda vienošanās pamatus ar augsta ranga Vācijas Iekšlietu ministrijas amatpersonu Štefanu Maieru, tostarp to, cik daudz migrantu Romai būtu jāuzņem atpakaļ un vai vienošanās rezultāts Itālijai būs “nulles neto efekts”.

Saskaņā ar Vācijas valdību vienošanās ideja ir nosūtīt atpakaļ uz Itāliju tos nelegālos imigrantus, kas vispirms ieradušies Itālijā un pēc tam devušies caur Austriju uz Vāciju.

Apmaiņā tikpat liels skaits imigrantu, kas izglābti Vidusjūrā, tiktu nosūtīti pa taisno no Itālijas uz Vāciju.

Itālija bijusi pirmā valsts lielai daļai nelegālo imigrantu, kas ierodas ES, un bloka noteikumi paredz, ka patvērums jāpieprasa pirmajā valstī, kur viņi ierodas.

Taču pēdējos gados Vidusjūras valstis vairs nespēj tikt galā ar milzīgo nelegālo imigrantu pieplūdumu un ievērot šos noteikumus. Rezultātā daudzi nelegālie imigranti devušies uz Vāciju un citām ES ziemeļu valstīm.

Vācijas kanclere Angela Merkele iepriekš šogad izvairījās no savas koalīcijas sabrukšanas, solot pielikt punktu šim fenomenam un noslēgt līgumus par imigrantu atpakaļnosūtīšanu uz tām ES valstīm, kur viņi vispirms pieprasījuši patvērumu.

Vācijas valdībai jau izdevies noslēgt šādu vienošanos ar Portugāli, Spāniju un Grieķiju. Taču tas nav daudz ietekmējis nelegālo migrāciju Vācijā.

Zēhofers, kurš pārstāv Merkeles vadīto kristīgo demokrātu (CDU) Bavārijas māsaspartiju – Kristīgi sociālo savienību (CSU), ir regulāri kritizējis kancleres “atvērto durvju” politiku, kopš viņa 2015.gada rudenī pieņēma lēmumu atvērt Vācijas robežas nekontrolētai nelegālo imigrantu plūsmai.

Ministrs draudēja sākt atraidīt migrantus uz Vācijas dienvidu robežas, kas, pēc Merkeles domām, būtu radījis spriedzi attiecībās ar kaimiņvalstīm.

Salvīni, kurš vada labējo Līgu, arī ieņēmis stingru nostāju migrācijas jautājumos un faktiski padzinis migrantu glābšanas kuģus no Itālijas ostām.

Konferencē Vīnē Salvīni nonāca domstarpībās ar Luksemburgas ārlietu un imigrācijas lietu ministru Žanu Aselbornu, kurš pauda viedokli, ka Eiropai imigranti esot nepieciešami, lai kompensētu novecojošo populāciju.

Salvīni paziņoja, ka Itālijai nav nepieciešami afrikāņu “vergi, lai aizvietotu bērnus, kas vairs nedzimst”.

Kamēr Salvīni izteikumi tika tulkoti, Aselborns pārtrauca viņu, lai atgādinātu, ka Luksemburga vēsturiski uzņēmusi daudzus itāļu imigrantu.

Aselborns beidza savu dusmu izvirdumu ar izsaucienu “Nolādēts!” franču valodā.

Parasti ES konferencēs ministri runā aiz slēgtām durvīm, bet Salvīni pārraidīja savus izteikumus sociālajā tīklā “Facebook” un vēlāk publiskoja tos tviterī.

Vīnes konferencē sapulcējušies ministri un amatpersonas no ES dalībvalstīm un vairākām Āfrikas valstīm, lai sadarbotos migrācijas jautājumos.

Konferencē piedalās Alžīrija, Čada, Ēģipte, Maroka, Nigēra, Mali un Tunisija.